اطّلاعات عمومی درباره امام زمان

شناخت امام زمان

اطّلاعات عمومی درباره ی امام زمان ارواحنا فداه

۱- امام زمان ارواحنا فداه هم نام و هم کنیه جد بزرگوارشان حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم هستند.

۲- لقب مشهور ایشان – مهدی و قائم – است.

۳- نام پدر بزرگوارشان – امام حسن عسکری علیه السلام – می‌باشد.

۴- نام مادر بزرگوارشان – ملیکه – دختر یشوعا پسر قیصر پادشاه روم – ((معروف به نرجس)) و ایشان از طرف مادر به جناب شمعون وصی حضرت عیسی علیهما السلام می‌رسند و نسب جناب شمعون علیه السلام به اسحاق بن ابراهیم علیهما السلام می رسد – بنابراین نسب شریف امام زمان ارواحنا فداه از طرف پدر به اسماعیل بن ابراهیم و از طرف مادر به اسحاق بن ابراهیم علیهم السلام می‌رسد – و مادر ایشان هم پیغمبر زاده هستند و هم پادشاه زاده می‌باشند. – هنیئا له و لها هذه الفضیله و الکرامه.

۵- امام زمان ارواحنا فداه در سحرگاه شب جمعه پانزدهم ماه مبارک شعبان سال ۲۵۶ هجری قمری در شهر سامرا متولد شده‌اند.

((که با حروف ابجد مطابق با کلمه نور است.))

۶- امام زمان ارواحنا فداه در حدود پنج سالگی به امامت رسیده‌اند و دو نوع غیبت به نام غیبت صغری و کبری داشته‌اند و در مدت غیبت صغری که تقریبا ۶۹ سال طول کشیده چهار نفر نماینده خاص به نام‌های عثمان ابن سعید عمروی و محمد ابن عثمان و حسین ابن روح و محمد ابن سمری داشته‌اند و از اول غیبت کبری تا به حال نماینده خاص وجود نداشته و تا زمان ظهور هم وجود ندارد و وظیفه شیعیان در تمام امور دینی، سیاسی و اجتماعی خود، مراجعه به علما، فقها و مراجع بزرگوار تقلید ایدهم الله تعالی می‌باشد.

۷- قرن، سال و ماه ظهور امام زمان ارواحنا فداه برای ما معلوم نیست – لکن روز ظهور ایشان روز جمعه است.

۸- در نزدیکی ظهور امام زمان ارواحنا فداه – شخصی به نام عثمان ابن عَنبَسَه – ((معروف به سُفیانی)) بر علیه امام زمان ارواحنا فداه از – شام ((سوریه فعلی)) قیام خواهد کرد و هر کس که قبل از قیام سفیانی وقت معینی برای ظهور امام زمان ارواحنا فداه قرار دهد، دروغگو می‌باشد.))

۹- همزمان با سفیانی شخصی در یمن و شخصی در خراسان به طرفداری امام زمان ارواحنا فداه قیام می‌‌نمایند –

۱۰- در همان سالی که سفیانی، یمانی و خراسانی قیام می‌کنند در شب جمعه – ۲۳ ماه مبارک رمضان حضرت جبرئیل علیه السلام به امر خداوند متعال از آسمان به نام مبارک امام زمان علیه السلام و به طرفداری آن بزرگوار ندا خواهد کرد به طوری که تمام مردم روی کره زمین آن ندا را به زبان خودشان خواهند شنید و افرادی هم که خواب هستند بیدار می‌شوند تا ندا را بشنوند و در آخر شب یا روز همان شب شیطان ملعون از زمین به طرفداری سفیانی ندا می‌کند-شیعیان و محبین اهل بیت علیهم السلام مامورند که به ندای جبرئیل پاسخ مثبت داده و ثابت باشند و ندای شیطان را تکذیب نمایند . برای اطلاع بیشتر درباره سفیانی، یمانی، خراسانی و ندای آسمانی به کتاب مهدی منتظر مراجعه فرمایید.

۱۱-امام صادق علیه السّلام به یکی از اصحابشان فرمودند:نسبت به آن چیزهایی که امید نداری ،امیدوارتر باش تا نسبت به آن چیزهایی که امید داری،حضرت موسی بن عمران علیه السّلام رفتند برای خانواده شان آتش بیاورند،ولی وقتی برگشتند در حالی که رسول و نبیّ خدا بودند،پس خداوند متعال امر عبدش ونبیّش را در یک شب اصلاح کرد،وهمچنین خداوند انجام می دهد نسبت به قائم دوازدهمی از ائمه علیهم السّلام. خداوند متعال امر فرج ظهورشان را در یک شب اصلاح می کند همانطور که خداوند امر حضرت موسی را اصلاح کرد و خداوند از حیرت وغیبت ایشان را خارج می کند به نور فرج و ظهور. انشاالله تعالی.

۱۲- ابتدا امام زمان ارواحنا فداه در شهر مکه در مسجد الحرام ظهور می‌نمایند و مدت کوتاهی در آن جا توقف نموده و بعد به مدینه منوره تشریف می‌برند و بعد از مدت کوتاهی به نجف اشرف و شهر کوفه مشرف می‌شوند و شهر کوفه را پایگاه و مرکز حکومت خود قرار می‌دهند.

۱۳- زره، عمامه، عصا، نعلین، انگشتر و شمشیر حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم، قرآن و ذوالفقار حضرت امیر المومنین صلوات الله و سلامه علیه و مصحف حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها همراه امام زمان ارواحنا فداه است.

۱۴- تورات، عصا و سنگ حضرت موسی، انجیل حضرت عیسی، زبور حضرت داود، انگشتر حضرت سلیمان، پیراهن حضرت یوسف، صحف حضرت ابراهیم علیهم السلام و هر چه از هر پیغمبر و امامی به ارث رسیده همراه امام زمان اروحنا فداه می‌باشد.

۱۵- امام زمان ارواحنا فداه تمام معجزات همه پیغمبران و امامان علیهم السّلام را دارا هستند.

 

۱-معجم احادیث الامام مهدی ج ۱ ص ۱۱۳ ح۶۴٫مهدی منتظر ص ۳۹٫

۲- معجم احادیث الامام مهدی ج ۱ احادیث ۵۲،۱۸،۱۷ و… .مهدی منتظر ص ۳۹٫

۳- معجم احادیث الامام مهدی ج ۴ ص ۱۴۶ح ۱۲۰۵٫مهدی منتظر ص ۳۹٫

۴-منتهی الآمال باب ۱۴ فصل اول.

۵-اصول کافی ج ۱ ص ۵۸۷باب مولدالصاحب علیه السّلام.مهدی منتظر ص۳۹٫ معجم احادیث الامام مهدی ج ۳ ص ۳۵۶ ح ۹۰۳٫

۶-بحارالأنوار ج ۵۱ ص ۱۳۴و ج ۲ ص۸۸٫مهدی منتظر ص ۵۷،۵۶،۵۵،۴۱٫ معجم احادیث الامام مهدی ج ۴ ص ۲۹۳ ح۱۳۱۸٫

۷- بحارالأنوار ج ۵۲ ص ۱۱۱ و۲۷۹٫مهدی منتظر  ص ۱۸۲، ۳۱۲٫

۸-منتخب الاثر ج۵ باب۷ فصل ۶٫مهدی منتظر ص ۲۷۰٫

۹- بحارالأنوار ج ۵۲ ص ۲۳۲٫مهدی منتظر ص ۲۵۶٫

۱۰- بحارالأنوار ج ۵۲ ص ۱۱۹ ، ۲۰۵٫مهدی منتظر ص۲۸۲ ، ۲۸۴٫

۱۱- بحارالأنوار ج ۱۳ ص ۴۲٫

۱۲- بحارالأنوار ج ۵۲ ص ۲۴۲٫مهدی منتظر ص ۳۵۹،۳۵۱،۳۴۸،۳۱۵٫

۱۳-مهدی منتظر ص ۴۷٫

۱۴- بحارالأنوار ج ۵۲ ص  ۳۵۱،۳۲۴٫ معجم احادیث الامام مهدی ج ۱ ص ۳۲۴ ح ۲۲۶٫مهدی منتظر ص ۴۶٫

۱۵- منتخب الأثر ج۴ باب۳فصل ۴۷ ص۵۲٫